Pobierz najnowszą wersję flashplayer'a Flash
Seazonenews
Pobierz najnowszą wersję flashplayer'a Flash

Rugia


Rugia to niemiecka wyspa o bardzo rozbudowanej linii brzegowej. Jest też wysunięta mocno na północ w stosunku do spotów na polskim wybrzeżu. Dzięki temu dobrze "zbiera" wiatr i falę z praktycznie każdego kierunku. Jak to w Niemczech bywa, od Polskiej granicy można kulturalnie i bezkolizyjnie dojechać autostradą. Z Poznania na północ Rugii jest dokładnie 500km. Trasę tą bez problemu można pokonać poniżej 6 godzin. Sama wyspa jest bardzo ładna. Na miejscu zastajemy "dyskretną" infrastrukturę turystyczną. Jeśli tylko wieje, na spocie pojawia się do 50 busów wypełnionych sprzętem windsurfingowym i kite'owym. Dla lubiących płaską wodę i mniej zaawansowanych bardzo dobre są 2 spoty położone po 2 stronach zatoki z płaską wodą: Wiek i Dranske.

 

Właściwe spoty wave znajdują się głównie na północnym wybrzeżu wyspy. Przy wietrze zachodnim i południowo zachodnim jest to Krepnitz do którego dojeżdżamy wąską dróżką skręcając w prawo z trasy na Dranske. Od parkingu do spotu trzeba dojść 400m i zejść z klifu ze sprzętem niemal pionowymi schodami. Jeśli wieje czysty zachód lub północny zachód idealny jest Nonnevitz. Na plażę można dostać się wjeżdżając na bardzo kulturalny kemping (koszt kilku Euro w zamian bezpieczeństwo, toalety i prysznice).

Przy wschodnich wiatrach, które ostatnio nawiedzały Bałtyk idealnie sprawdził się Neu Mukran na południe od Saasnitz, na wschodnim wybrzeżu Rugii. Sam spot znajduje się przy parkingu za restauracją rybną. Główną zaletą tego spotu jest fakt, iż przy wschodnim wietrze pływamy z wiatrem z lewej strony. Poza tym gdy parking zapełni się busami niemieckich "soul surferów" panuje tam bardzo przyjazny klimat.

 

Jak można się podniecać tak małymi falami???!!!!:

Jak można się ekscytować tak małymi falami?

 

Nie jest tak źle, jak by się mogło wydawać...:


Wiatr się wzmaga, taklowanie na zielonej trawce. Simmerek na nowym maszcie RDM układa się bajecznie już na plaży...


Czas na właściwą akcję. Przy wschodnim wietrze w Neu Mukran wiało pod kątem 70 stopni do brzegu a więc praktycznie on-shore. Nieraz wchodziły konkretne sety fal logo-high. Jednak kierunek wiatru najbardziej nadawał się do jazdy na fali backside a co za tym idzie wykręconych aeriali. Poniżej kilka pierwszych zdjęć akcji Mrówy (Polska) w sezonie 2007. Tutaj dość mocno wygięty backside aerial:


Falki nadawały się też do rzucania sprayu przy skrętach fronside:

No i skoków...:

 

Więcej fotek w galerii.


Tekst: Mrówa Fot. Jagoda Konieczna, Mrówa


 


Data publikacji w serwisie: 2007-06-19
Strony: 1