Pobierz najnowszą wersję flashplayer'a Flash
Seazonenews
Pobierz najnowszą wersję flashplayer'a Flash

Test AB+ Slalom 130


Na włoskiej stronie www.testwindsurf.com ukazał się test najnowszego produktu Andersa Bringdala - AB+ Slalom 130

Pierwsze wrażenie

Prawdziwy luksus nigdy nie jest krzykliwy! I taka jest nowa deska AB+ slalom 130. Bardzo specjalna i różniąca się, bardzo droga ale spokojna zarówno w kształcie jak i designie. Nie ma to racjonalnego wytłumaczenia ale wiele detali natychmiast wyróżnia ją od innych desek „produkcyjnych”, które zazwyczaj używane są do pływania. Po pierwsze AB+ to nie są deski „custom” lecz produkowane seryjnie. Proces produkcyjny w fabryce w Chinach jest tak różny od standardowego a ilość włókna węglowego użytego w konstrukcji jest tak duża, że tylko linia na której powstają deski w ściśle zaprojektowanym powtarzalnym procesie wskazywać może na seryjny ich charakter. Jednakże układanie włókien węglowych oraz przesycanie żywicą odbywa się ręcznie. Wynik końcowy jest zachwycający – deska jest bardzo, bardzo lekka, perfekcyjnie dopracowana we wszystkich detalach z fantastycznym wykończeniem. Tak wygląda deska seryjna którą wszyscy mylą z deską custom.

Zauważ, że...

Statecznik - do deski 44 cm, tuttle box, typowy kształt slalomowy, wykonany jest z wysokiej jakości G10 – nie jest to tanie rozwiązanie ale żeby być sprawiedliwym niewielu producentów dostarcza standardowo stateczniki TEJ jakości...Strzemiona (standardowo DaKine) są również bardzo dobre i komfortowe zarówno do żeglowania jak i manewrów. Miękkie padsy nie pozwalają na poślizg bosej stopy. Bardzo ciekawy jest kształt rufy, ukształtowany według najnowszych trendów ale jakby trochę inaczej – podcięcia nie są tak głębokie jak u innych producentów i zaokrąglone. Osobiście nie spotkaliśmy jeszcze takiego kształtu ale musimy potwierdzić, że działa znakomicie.

Na wodzie...

To był moment, na który czekaliśmy! Taka deska nie może zawieść... i nie rozczarowała nas! Choć musimy się przyznać, że w pierwszym momencie byliśmy niemile zaskoczeni – deska wydawała się toporna, wolna i mało komfortowa. Pierwszy szkwał rozwiał nasze uczucie i pozostawił w niepamięci – przyspieszenie było KOSMICZNE a sensacje miały się dopiero zacząć!!! Przy właściwej sile wiatru deska zachowuje się tak, jakby była pozbawiona tarcia – w istocie tak jest ponieważ szybuje nad wodą dotykając jej jedynie lekko rufą. Najbardziej niezwykłe jest jednak uczucie totalnej kontroli i łatwości jazdy z maksymalną prędkością. To niespotykane jak szybko deska daje poczucie bezpieczeństwa i prosi o jeszcze więcej szybkości nie reagując na zafalowanie aż do ostrego chopu. Ostrość płynięcia pod wiatr jest wspaniała a kursy pełne szybkie i bezpieczne a rufy miękkie i bezpieczne również te rzeźbione z maksymalną prędkością na totalnym przeciągnięciu. Wszystko to dzięki krawędziom – nie za ostrym harmonijnie przechodzącym od miękkich z przodu, do bardziej zaznaczonych na rufie.

W jednym zdaniu AB+ jest prawdziwym ogierem dla odważnych jeźdźców szukających ekstra emocji gdy jest wystarczająco dużo wiatru aby wypuścić to „wodne Ferrari” ze stajni!!! AB+ tak jak Ferrari nie lubi korków na drodze – krztusi się wtedy i staje dęba.

Specyfikacja rozmiarów żagli mówi 8,0-10,0 ale my wyjęliśmy z quivera regatowe 7,2 i też nie było najgorzej – ba, był to nasz ulubiony dzień! Oczywistym jest, że deska lubi być lekko przeżaglowana – małe żagle nie wchodzą w grę. AB+ uwielbia szybkość więc moc silnika musi być adekwatna jeżeli nie chcesz aby narowisty ogier zachowywał się jak stary konik cyrkowy....

Idealni nabywcy AB+

Bardzo zaawansowani free-riderzy szukający czegoś więcej standardowych osiągów desek seryjnych. Prawdziwi zawodnicy, którzy chcą i są w stanie pływać bardzo szybko, używając dużych żagli race.

Dla kogo nie jest to sprzęt...

Początkujący i średnio zaawansowani, którzy najprawdopodobniej znajdą sobie tańszą alternatywę na weekendowe pływanie, lepiej odpowiadającą ich umiejętnościom. Freestylowcy – uwaga!!! TO JEST SLALOM i nie zapominajcie o tym – niech was nie zmyli pękaty kształt i dziwna rufa – nie wszystko co wygląda dziwnie jest do freestylu. Ci którzy boją się pływać na dużych żaglach oraz niskobudżetowcy – to nie jest sprzęt dla was!!!

Oficjalna cena deski może przysporzyć o zawrót głowy a nawet wymioty, należy jednak pamiętać, że jest to „produkcja specjalna” a każdy prawdziwy facet marzy o tym aby choć raz w życiu być właścicielem Ferrari. Tylko nic nie mówcie żonom....

Testował i opisał Paolo Maggienga ITA-138

Ten i inne testy na stronie www.testwindsurf.com


Data publikacji w serwisie: 2006-04-01
Strony: 1